Zarządzanie sobą w czasie

Zarządzanie sobą w czasie jest ważne. Jeszcze ważniejsze jest jednak zarządzanie innymi w taki sposób, aby oni również mieli szansę na odnalezienie się w swoich obowiązkach, mając ograniczenie jakie wyznacza właśnie czas. Jeśli jesteś menedżerem pamiętaj, że Twoi podwładni mają dokładnie tyle samo czasu co Ty.  I nie ważne, czy w kontekście czasu myślisz o sobie, czy swoich podwładnych, najważniejszą rzeczą jest przesunięcie akcentu: Skupiaj się na rezultatach, a nie na byciu zajętym.

Dużo ludzi spędza swój czas na szalonej aktywności, ale osiągają bardzo mało, ponieważ nie skupiają się na właściwych rzeczach. Warto zatem przyswoić sobie kilka zasad i wypracować na tej podstawie dobre nawyki związane z radzeniem sobie z obowiązkami w określonym czasie. Oto kilka przydatnych reguł, które mnie się wciąż sprawdzają w działaniu:

Prawo Parkinsona („praca wypełnia cały czas przeznaczony na jej wykonanie”)

Reguła wynikająca z prawa Parkinsona może okazać się niezwykle skuteczna w efektywnym zarządzaniu czasem. Wystarczy uświadomić sobie, ze wykonanie danego zadania zajmie Ci właśnie tyle czasu, ile na nie przeznaczyłeś.

Chyba większość z nas jest sobie w stanie przypomnieć zadania, projekty, które wciąż czekają na sfinalizowanie, tylko dlatego, że ostateczna data ich realizacji jest bardzo „płynna”. Zatem należy wyznaczać ramy czasowe i ustalać ostateczne terminy realizacji wykonywanych zadań, zadań codziennych lub oddalonych w czasie.

Prawo wymuszonej wydajności

Zakłada ono, że zawsze jest wystarczająco dużo czasu na najważniejsze rzeczy. Zapytaj siebie: „Jaki jest najwartościowszy sposób użycia mojego czasu w tej chwili?” Sprawdź, jak będziesz się czuć potem: Czy będziesz się czuć lepiej czy gorzej, jeżeli nie zrobisz tego natychmiast?

Sprawy, które nie są priorytetowe, umieść w kolejce o niskim priorytecie. Zaplanuj przejrzenie kolejki i załatwienie tych spraw w pewnym terminie. To kolejka o niskim priorytecie, ale nie „cmentarz”.

80 do 20 (Zasada Pareto)

20% czasu daje nam 80% wyników, natomiast 80% czasu daje tylko 20% wyników (np.20% zadań daje 80% efektu, 20% czytanych książek zawiera 80% treści, 20 % ludzi podejmuje 80% decyzji, itp.).

Chodzi o to, że realizacja wyselekcjonowanych, najbardziej istotnych zadań zapewnia największy efekt. Należy skupić się na zadaniach kluczowych dla sprawy i mniej czasu i energii poświęcać na zadania mniej ważne.

Reguła 60/40

Zgodnie z tą regułą należy planować tylko 60% naszego czasu, a 40 pozostawić nieplanowane (niektórzy pozostałe 40 rozbijają w następujący sposób: 20% należy przeznaczyć na zdarzenia niezależne od nas, a kolejne 20% mieć w zapasie na „dołożenie” tam, gdzie go zabraknie).

Zasada ta może przydać się szczególnie tym, którzy w sposób mało realistyczny planują szczegółowo każdą godzinę swojego życia, zapominając, że czasami nie wszystko jest pod naszą kontrolą (decyzje innych, pogoda, wypadek, itp.). Nie powinno się narzucać sobie za dużo zadań; przecież zawsze, jeśli zostanie nam czas, możemy wyrobić nawet i 200% normy.

Zarządzanie „Małpami”

W  zarządzaniu sobą w czasie, tak nazywa się czasami problemy wpadające z różnych stron, czyli  nieprzewidziane zadania i prace do realizacji (od szefa, współpracowników, czasami podwładnych). A oto kilka zaleceń dla postępowania w takich sytuacjach.

„Małpa”

Przeciwdziałanie

Zasady postępowania

„Spad”

(od szefa)

1.  Delegowanie

2.  Prośba

  1. Okaż chęć współpracy
  2. Opisz swoje priorytety i to czym się aktualnie zajmujesz
  3. Poproś szefa o opinię (czy zgadza się z Twoją perspektywą)
  4. Sformułuj prośbę lub wskaż inne rozwiązania

„Spych”

(od kolegi, współpracownika)

Zachowanie asertywne
  1. Nazwij „małpę” – nawiąż do wypowiedzi kolegi (np. Rozumiem, że chcesz abym pomógł tobie w..)
  2. Odmów i wytłumacz dlaczego tego nie zrobisz
  3. W razie potrzeby poproś, aby nie „naciskał” na Ciebie.

„Wrzutka”

(od pracownika)

Delegowanie, coaching
  1. Zidentyfikuj/nazwij problem i zamień go na zadanie.
  2. Określ z pracownikiem potrzebne zasoby, etapy działania.
  3. Wyznacz czas realizacji i sposób monitorowania oraz kontroli efektów.

Spróbuj przyswoić choćby jedną z nich i zacząć stosować. Niech stanie się po prostu Twoim „dobrym nawykiem”.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *