Delegowanie w ujęciu…Ornitologicznym

Myles L. Mace napisał satyrę na niedomagania wykorzystania przez menadżerów delegowania uprawnień w praktyce. Oświadczył, że natrafił w przedsiębiorstwach na następujące „gatunki ptaków”:

 1. Dudek nieufny – kierownik, który zleciwszy wykonanie pracy podwładnemu nie zostawia go w spokoju, lecz „wisi” mu nad głową.
 2. Cietrzew – bacznie czuwa nad stadkiem i zacietrzewia się, jeśli metoda wykonania zadań odbiega od jego nawyków, choćby nawet prowadziła do lepszych rezultatów.
 3. Raróg – kierownik gotów w każdej chwili do ataku na podległy mu personel.
 4. Dzwoniec – ma zwyczaj pochylania się nad ramieniem podległem mu „ofiary” i wydawania dźwięków: „a fe”, „a fe”.
 5. Pterodaktyl szufladkowy – gatunek, który zatrzymał się w ewolucji od tysięcy lat i świetnie prosperuje w warunkach nowoczesnej biurokracji. Nazwa ludowa: urzędas.
 6. Jastrząb biurokrat – bardzo sprytny kierownik żerujący na pracy innych. Gatunek dobrze znany i często wielce szanowany.
 7. Kukułka biurowa – bardzo pospolity gatunek. Podrzuca innym to czego sam nie umie lub nie chce zrobić.

 

Do tej listy można dodać na przykład:

 

 1. Dziobak gwałtownik – kierownik, który nigdy jasno nie sprecyzował uprawnień swoich podwładnych. Daje mu to okazję do trzaskania pięścią w stół w sytuacjach dla niego wygodnych.
 2. Turkawka żałobna – szef o melancholijnym usposobieniu, ubolewający, że nie ma ludzi, którym mógłby powierzyć podjęcie decyzji. Nie zrozumie przy tym, że jedynym sposobem nauczenia ludzi podejmowania decyzji jest przekazywanie im odpowiednich uprawnień.
 3. Pełzacz – formalnie deleguje uprawnienia swoim podwładnym, a następnie „pełza” po przedsiębiorstwie i załatwia sam najdrobniejsze nawet sprawy, tym samym odbierając im inicjatywę.
 4. Płochacz – uważa, że deleguje uprawnienia swym podwładnym, ale żąda od nich, by nawet najbłahsze decyzje były z nim uprzednio konsultowane.
 5. Sęp grabarz – szef siedzący z założonymi rękoma i wyczekujący na popełnienie pomyłki przez podwładnego. „Grzebie” wtedy delikwenta z wielkim zadowoleniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *