Udzielanie informacji zwrotnej – liczą się detale…

Jednym z głównych zadań stojących przed każdym przełożonym jest przekazywanie członkom zespołu informacji na temat ich postaw, wyników i sposobów działania. Nazywamy to informacjami zwrotnymi. Ich zasadniczym celem jest wspieranie ludzi w rozwijaniu pozytywnych działań oraz zmianie negatywnych.

 

Aby informacje zwrotne mogły przynosić pozytywne rezultaty muszą być przestrzegane pewne określone zasady:

  • Intencja stojąca za przekazaniem takiej informacji musi być jednoznaczna i pozytywna: chęć pomocy, wsparcia drugiej osoby.
  • Informacje powinny dotyczyć wyłącznie zachowań, działań i pracy poszczególnych osób czy grup zadaniowych, nie mogą natomiast zawierać ocen samych osób i grup. Nie mówimy więc: „Jesteście beznadziejni, jak można napisać taki bezsensowny program” lecz: „Opracowany przez was program jest dla mnie całkowicie niezrozumiały”.
  • Jest to forma wyrażania własnej opinii, a nie sąd ostateczny. Dlatego też warto używać zwrotów typu: ”Moim zdaniem…”, „Sądzę, że…”, „Chciałbym powiedzieć, że …” Warto też przyjąć do wiadomości, że inne osoby mogą i pewnie będą miały odmienne zdanie.
  • Im bardziej będziemy trzymać się konkretów, tym łatwiej będzie nam i naszym rozmówcom wykorzystać uzyskane informacje do usprawnienia działań w omawianym zakresie.
  • Udzielając informacji zwrotnej dobrze jest kierować ją bezpośrednio pod adresem zainteresowanych nią osób – reszta grupy i tak to usłyszy. Inaczej mówią: mówimy do kogoś np.: „Chciałbym Ci powiedzieć, że Wasz program…” a nie o kimś np.: „Program Marka i jego grupy jest…”
  • Zawsze należy uzyskać potwierdzenie, że wiadomość, którą przekazaliśmy została zrozumiana przez odbiorcę. Nie wystarczy tu proste stwierdzenie „tak, rozumiem” . Warto zachęcić taką osobę (lub grupę) do dokonania podsumowania naszej wypowiedzi.
  • Przyjmując taką informację samemu warto sprawdzać, czy odpowiednio ją rozumiemy. Parafraza jest nieocenioną techniką w tym zakresie.
  • Bardzo ważne jest, by informacje zwrotne nie dotyczyły tylko tego, co nas niepokoi lub nam się nie podoba. Równie często należy mówić o tym, co nam się podoba w pracy innych osób. Istnieją firmy, gdzie wolno krytykować działania innych ludzi dopiero wówczas, gdy znajdziemy i powiemy o co najmniej dwóch elementach ich pracy, które nam się podobają.

Czy trudno zapamiętać te wszystkie reguły? Może tak, ale jeśli chcesz, aby Twoja informacja zwrotna była wartościowa i na prawdę coś zmieniła, warto sobie te reguły przyswoić. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *